Kompozit dolgular (ışınlı dolgular)

   Travma veya çürük nedeniyle harap olmuş dişlere estetiği daha da iyileştirmek maksadıyla kompozit esaslı dolgu maddeleri kullanılarak doğal diş görünümü yeniden verilebilmektedir. Seneler zarfınca hiç bir problem olmasada yiyeceklerin alımına bağlı oluşan ve dolgu maddelerindeki genleşme ve büzülmelerden kaynaklı diş çeperlerindeki sekonder çürümelerde bu kompozit dolgularla giderilebilmektedir. 

   Dişlerdeki oluşan defektlerin estetik olarak onarılabilmesi hem koruyucu hekimlik hemde estetik diş hekimliği açısından çok önemlidir. Estetik bir dolgunun ömrü tedavi yöntemine, diş hekiminin yeteneğine, hastanın ağız hijyenine, seçilen dolgu maddesine, hastanın yemek ve kullanım alışkanlıklarına göre değişebilir.

   Günümüzde kompozit olarak adlandırılan halk arasında ışınlı dolgu denilen dolgu materyalleri kullanılmaktadır. Bu dolgular diş yüzeyine bonding denilen bir tür kimyasal bağlayıcılarla bağlanırlar.  Bu dolgular nano teknoloji ile üretilmektedir. İçlerinde silikon dioksit vardır ve kompozit reçine olarakta adlandırılırlar. Dişin hazırlanması sırasında en minimal miktarlarda aşındırma söz konusudur. Mükemmel tutuculuk ve mükemmel estetikle en ucuz ve en çabuk şekilde hem çürükler giderilmekte hemde estetik sağlanılabilmektedir. 

 Bu dolgular hem ön bölgede ve hemde ağızın öğütücü dişlerin bulunduğu arka kısımlarında da çok rahatlıkla uygulanabilirler. Amalgam dolguların aksine toksik özellikleri yoktur. Civa içermezler. Zaten amalgam dolguların değil yetişkinlerde, süt dişlerinde bile kullanımları tartışmalıdır.

   Kompozit dolguların dezavantajı ise ağız hijyeni iyi olmayan bireylerde zamanla renkleşebilmeleri ve aşınabilmeleridir. Bu durumda labaratuvarlarda hazırlanan porselen dolgular tercih edilebilmektedir. Daha pahalı olmaları dışında uzun vadede hem dayanıklılık hemde estetik açıdan tercih edilirler. 

Buda ilginizi çekebilir (arşiv)

Dişinizdeki amalgam. Civa vücudunuzdan 40 yılda atılıyor!

 Bonding uygulamaları:

   Eğer dişlerde renk, şekil  ve ebat ile ilgili estetik sorunlar varsa hepsine bonding uygulamaları ile çözüm bulunabilir…

   30 dakika gibi kısa bir sürede tamamlanan bonding uygulaması ile hasta hiç bir rahatsızlık hissetmeden hatta anezteziye bile ihtiyaç duymadan ideal estetiğe ulaşılabilmektedir. 

   Bu yöntemle diestema kapatılabilir, kırıklar restore edilebilir. Porselen yaprakta denilen laminelere benzer yapıda kompozit lamine dişler yapılabilir. Dişler üzerinde yapışkanlığa neden olan adesivler kullanılarak yapılan bondig uygulamaları ile başarı sonuçlar elde edilebilir. Maliyetleri ucuzdur. Her yaştaki bireye rahatlıkla uygulanabilir. 

   Kompozitle yapılan bu tarz  ön diş restorasyonlarından sonra hastaların özellikle ceviz, fındık v.b. gibi kabuklu, sert besinleri dişleri ile kırmamaları ve diş temizliklerini ihmal etmemeleri gerekmektedir. Tırnak yeme alışkanlığı ve diş gıcırdatma huyu (bruksizm) olanlar daha dikkatli olmalıdırlar. 

      KOMPOZİTLE KIRIK RESTORASYONU

                         KOMPOZİT LAMİNE

 

           KOMPOZİTLE DİESTEMA KAPAMA

 

                       KOMPOZİT VENEER

              KOMPOZİTLE KAMA DEFEKTİ

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: